Sıkça Sorulan Sorular

Klinik Psikolog ile Psikiyatr arasındaki fark nedir ? 

Psikiyatrist, tıp doktorudur ve uzmanlık eğitimini psikiyatri alanında almıştır. Organik bozuklukları teşhis etmek ve tedavi etmek için ilaç tedavisi uygular.

Psikolog ise psikoloji mezunudur ve psikoterapi ekolleri, görüşme teknikleri ve psikolojik testler gibi araçlarla psikoterapi uygular. Psikologların ilaç yazma yetkisi yoktur.

Kaç seansta sonuca ulaşabilirim?

Seanslar kişinin yaşadığı duruma, ihtiyaçlarına ve terapi sürecine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Dolayısıyla, belirli bir seans sayısı önceden tahmin edilemez.

Terapi sürecindeki ilerleme, kişinin hazır ve istekli olmasına bağlıdır. Bu nedenle, seans sayısının belirlenmesi için bireyin terapiye nasıl yanıt verdiğini ve gelişiminin ne olduğunu gözlemlemek önemlidir.

Yüz yüze mi yoksa online terapi mi?

Güncel araştırmalar, online terapinin yüz yüze terapi ile benzer faydalar sağladığını göstermektedir. Hem online terapi hem de yüz yüze terapi, bireylere destek olma konusunda etkili yöntemlerdir.

Online terapinin avantajlarından biri ise zaman tasarrufu sağlamasıdır. Ancak tercih tamamen bireyin kendi özgür iradesine bağlıdır. Kişi kendini hangi koşulda daha rahat hissedecek ise, terapi seçimini o yönde yapmalıdır.

Her bireyin ihtiyaçları farklı olduğu için, hangi terapi yönteminin daha etkili olduğu kişiden kişiye değişebilir.

Ne zaman psikoloğa başvurmalıyım?

Günlük yaşamda kontrol etmekte güçlük çektiğiniz bazı sorunlar, zamanla yaşam kalitenizi düşürebilir ve farklı problemlere yol açabilir. Bunlar arasında stresle başa çıkmakta zorlanma, unutkanlık, dikkat eksikliği, takıntılı düşünceler ve iletişim sorunları yer alabilir. Bu tür sıkıntıların ilerlemesini önlemek ve ruhsal ve bedensel sağlığınızı korumak için, kendinizi buna hazır hissettiğinizde destek almaktan çekinmeyin.

Bir seans ne kadar sürer?

Seanslar yaklaşık olarak 45-50 dakika sürer.

Sohbet'i Açın
💬 Bize Ulaşın!
Merhaba👋 Ben Uzman Klinik Psikolog İrem Oturaklıoğlu Kaya'nın Asistanıyım. Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?