Evlenmeden Önce Dikkat Etmen Gerekenler

‘Evlilik kararı, yaşamınızın en önemli kararlarından biridir ve bu süreçte dikkatlice ele alınması gereken pek çok faktör bulunmaktadır. Psikoloji bilimi ve psikologlar, evlilik öncesi ilişkilerin incelenmesinde derinlemesine bir perspektif sunar. Bu bakış açısı, ilişkinin kalitesini ve uzun vadeli başarısını belirlemede hayati bir rol oynar.

Evlilik öncesi dönem, evlenecek bireylerin birbirlerini daha iyi tanıma, birbirlerinin uyumlarını değerlendirme ve gelecekteki birliktelikleri hakkında sağlam/kalıcı bir temel oluşturma sürecidir. Bu süreçte, her iki tarafın da duygusal uyumu, iletişim becerileri, çatışma çözme yetenekleri ve ortak hedefleri gibi faktörler önemlidir.

Psikoloji evlilik öncesi ilişkilerin incelenmesinde kritik bir rol oynar. Çiftler, bu perspektiften faydalanarak ilişkilerini daha sağlam bir temele oturtarak uzun vadeli mutlulukları için gerekli adımları atabilirler.

Evlilik kararı almadan önce sorulması gereken bazı sorular?

● Neden/Niçin evlenmek istiyorum? (Kişinin evliliğe dair kendi içsel motivasyonunu ve evlilikten beklentilerini belirlemesi önemli bir adımdır)

● Benim için ideal bir eş nasıl olmalıdır? Beklentilerim nelerdir? (Kişi kendisi için ideal eş adayında olması gereken kriterleri belirlemeli ve bu kriterlere uygun eş adayı seçmelidir)

● Neden/Niçin bu kişiyle evlenmek istiyorum? (Sevgi, saygı, ten uyumu gibi unsurların yanı sıra bu kişiyle evlenmeyi seçmesinin arkasında diğer nedenler de değerlendirilmelidir)

● Evlilikten ve hayattan beklentilerimiz benzer mi? (Ortak değerler, ortak fikirler, geleceğe dair ortak hayaller ve ortak hedefler bir ilişkinin uzun vadeli ve kalıcı olması için önemli unsurlardır.)

Bu soruların cevapları, evlilik kararı öncesinde sağlam bir temel oluşturmak ve gelecekteki mutluluğunuzu inşa etmek için önemlidir.

Sohbet'i Açın
💬 Bize Ulaşın!
Merhaba👋 Ben Uzman Klinik Psikolog İrem Oturaklıoğlu Kaya'nın Asistanıyım. Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?